Chór GAUDETE

Gaudete, gaudete, Christus est natus
ex Maria virgine, gaudete!

Radujcie się, radujcie, Chrystus się narodził
z Maryi dziewicy, radujcie się!

 

Chór GAUDETE przy parafii św. Andrzeja Apostoła powstał z inicjatywy ks. proboszcza Waldemara Szkudlarka w listopadzie 2014 r. Założycielem i dyrygentem została Ewa Wojtkowiak, która objęła posadę organistki w spławskim kościele. Chór początkowo liczył ok. 10 osób, w tym 2 panów i po raz pierwszy wystąpił zaledwie po trzech próbach podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jednym z pierwszych utworów wtedy wykonanych była kolęda “Gaudete” z XVI w., od niej pochodzi nazwa chóru.

Pani Ewa prowadziła chór do 2017 r. ucząc nas nie tylko nowych utworów, ale także emisji głosu, świadomości, że całe ciało jest instrumentem i rozwijając naszą wyobraźnię muzyczną tak potrzebną przy śpiewaniu.

Najważniejsze wydarzenia w tym czasie to:

 • śpiew podczas Triduum Paschalnego
 • jasełka przygotowane razem ze scholą dziecięcą
 • udział w koncercie kolędowym podczas kiermaszu szkolnego w Szkole Podstawowej nr 61

Po rezygnacji Pani Ewy z funkcji organistki chór na ponad rok zawiesił działalność. Kilka osób pozostawało jednak w stałym kontakcie czekając na sprzyjające okoliczności, które umożliwiłyby reaktywację. Zdążyliśmy przez te 3 lata stworzyć silne więzi – ze sobą nawzajem i muzyką, która w dużym stopniu towarzyszy nam w życiu.

Okazja nadarzyła się we wrześniu 2018 r., gdy posadę organisty w naszej parafii objął Łukasz Maciejewski i podjął się reaktywacji naszego chóru. Nasz dyrektor i dyrygent w jednej osobie rzucił nas od razu na głębokie muzyczne wody nie zważając na nieśmiałe protesty, że chyba nie damy rady. Przekonał nas, że nie ma utworów zbyt trudnych tylko na niektóre potrzeba trochę więcej czasu.

Obecnie GAUDETE liczy kilkanaście osób, zarówno z pierwotnego składu jak i kilka nowych, z naszej i sąsiednich parafii. Wykonujemy utwory czterogłosowe, przede wszystkim sakralne (klasyczne oraz współczesnych kompozytorów) ale również z kręgu muzyki ludowej i rozrywkowej. Jesteśmy w różnym wieku, różnych profesji i zainteresowań, ale łączy nas pasja do śpiewania i chęć nauki. Część z nas ma już za sobą wcześniejsze doświadczenia w innych chórach a dla niektórych to pierwsza taka przygoda. Współpracujemy z chórem Cantus Familiaris z Chludowa, którego dyrektorem również jest Łukasz Maciejewski, wspieramy się nawzajem podczas większych występów.

Najważniejsze wydarzenia:

 • 02.02.2018 – występ 4 chórów w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Chludowie (Cantus Familiaris z Chludowa, Gaudete, Nazaret z parafii p.w. Świętej Rodziny w Poznaniu, Chór Kameralny Capella Musicae Antiquae Orientalis)
 • 31.05.2019 – śpiew podczas Mszy św. i czuwania w dniu nawiedzenia naszej parafii przez obraz Matki Boskiej Częstochowskiej
 • 18.08.2019 – udział w koncercie finałowym XIX Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE w Swarzędzu (wspólne wykonanie mazura z opery “Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, razem z Cantus Familiaris i chórem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, pod batutą Kasjana Drogosza)
 • 25-27.10.2019 – warsztaty muzyczne w Kęszycy Leśnej (z Cantus Familiaris)
 • 10.11.2020 – udział w obchodach Dnia Niepodległości w Chludowie, śpiew na Mszy oraz pod pomnikiem (pieśni patriotyczne)
 • 11.11.2020 – udział w wieczornicy patriotycznej w Spławiu z okazji Dnia Niepodległości
 • 01.12.2019 – występ na XIII Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie, pod patronatem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz Wójta Gminy Suchy Las
 • 11.01.2020 – spotkanie opłatkowe i wspólne śpiewanie kolęd zorganizowane przez Fundację Nostra Res Agitur
 • 01.06.2020 – rocznica peregrynacji obrazu w Spławiu, wykonanieAkatystu ku czci Bogrodzicy”
 • 3-5.07.2020 – warsztaty muzyczne w Skrzatuszu

Przed nami jeszcze wiele pracy, realizacji nowych pomysłów a przede wszystkim nieskończony muzyczny świat, do którego wkraczamy coraz pewniej, z nieustanną ciekawością i ochotą na więcej. Stale doskonalimy swój warsztat, żeby brzmieć jak najpiękniej. Doszliśmy już do etapu, gdy drobne niedociągnięcia nie zniechęcają, ale motywują do dalszej pracy.

Próby odbywają się w salce parafialnej, w czwartki w godz. 19:15-21.00. Zapraszamy osoby, które chciałyby do nas dołączyć i mają już doświadczenie chóralne.